Uzmanlık Alanlarım

Gebelik Takibi

Gebelik, yaklaşık 42 hafta süren mucizevi bir yolculuktur. Gebeliğin başlamasından, gebelik kararının alınmasından doğuma kadar geçen süreç içerisinde anne ve bebeğin durumunun takip edilmesi, annenin her konuda aydınlatılması ve oluşacak risklerin vakit kaybedilmeden belirlenmesi açılarından, gebelik takibi son derece önemlidir.

Jinekoloji

Jinekoloji; kadın üreme organlarına ait patoloji ile ilgilenen bilim dalı olarak ön plana çıkmaktadır. Rahim ağzı hastalıkları, yumurtalık kistleri, genital enfeksiyonlar, adet sancısı, adet düzensizlikleri, idrar kaçırma problemleri, rahim sarkması, menopoz ve kadın üreme organları kanserleri, jinekoloji biliminin kapsamında değerlendirilir.

Laparoskopi

Laparoskopi, göbek deliğinden girilen bir kamera yardımıyla karın içi organların görüntülenmesi olarak adlandırılır. Görüntüleme sonrasındaki patolojik durumlar, laparoskopik olarak düzeltilebilir. Kanser dahil, kadın hastalıklarına ve doğuma ait jinekolojik operasyonların %90’ı laparoskopik olarak da yapılabilir.

Histeroskopi

Vajina ve rahim ağzından özel bir optik cihaz ile girilerek rahim içinin incelenmesine “histeroskopi adı” verilir. 30 dakika süren ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bu işlem ile rahim anomalileri ve rahim içi yapışıklıklarının tedavileri yapılır. Tekrarlayan düşük ve tüp bebek başarısızlıklarının olası nedenlerinin araştırılmasında histeroskopiden faydalanılır.

Kısırlık Takibi

En az 1 yıl boyunca, herhangi bir korunma yöntemi uygulanmadan girilen düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilmemesi sonucuna “İnfertilite” olarak adlandırılmaktadır. 35 yaş altında 1 yıl, 35 yaş üstünde ise 6 ay içinde gebeliğin oluşmaması durumunda kısırlık muayenesi gerektirir.

Ürojinekoloji

Mesaneyi, rahmi, vajinayı ve bununla birlikte rektumu alttan destekleyen kaslara, bağlara, bağ dokularına ve sinirlerin hepsine birden “pelvik taban” denir. Pelvik taban, hem bu organların yerlerinde sağlam bir şekilde durmalarını destekler hem de görevlerini yerine getirmelerini sağlar.