Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi kadın hastalıklarında en değerli tanı araçlarından biridir. Histeroskopi ışıklı bir alet ile rahim içinin görüntülenmesi anlamına gelmektedir. Teşhis koymak amacıyla uygulanan tanısal histeroskopi işleminde genel anestezi uygulanmaz.

Ancak histeroskopi tedavi amacıyla uygulanacak ise genel anestezi uygulanması gerekmektedir. Histeroskopi adet döneminden sonra uygulanmaktadır. Histeroskopik işlemler ile:

  • Septum tanı ve tedavisi,

  • Polipektomi,

  • Myomektomi,

  • Rahim içi yapışıklıkların tedavisi yapılmaktadır.

Histeroskopi Nasıl Uygulanır?

Histeroskopi, tanısal ve tedavi amacıyla uygulanabilmektedir. Tedavi amacı ile uygulandığında hafif bir genel anestezi uygulanması yeterlidir. Histeroskopi genel olarak ağrılı bir işlem değildir.

Rahim içine boru şeklindeki histeroskopi cihazı ile girilir. Bu cihazdaki mercek sistemi ve kamera sayesinde rahim içi detaylı şekilde gözlemlenir. Rahim içinin genişletilmesi ve daha detaylı şekilde gözlemlenebilmesi için rahim içine sıvı verilir. Ardından işlemler yapılır.

Histeroskopi Riskleri Nelerdir?

Histeroskopi kabul edilebilir risklere sahip bir işlemdir. Tıp kapsamında uygulanan tüm tedavi ve işlemlerin riskli bulunmaktadır. Histeroskopi işleminde de hekimin deneyim ve uzmanlığı oldukça önemlidir.

Aksi halde risklerin görülme ihtimali artabilir. Histeroskopide görülebilecek yan etkiler ise:

  • Rahimde delinme,

  • Rahim ağzında yaralanma,

  • Aşırı kanama,

  • Rahim içi enfeksiyondur.

Histeroskopi Ne Zaman Uygulanır?

Histeroskopi uygulaması için hastanın adet döneminin bitmesi gerekmektedir. Ancak uygulama yapılacak güne doktorun karar vermesi uygun olacaktır.

Histeroskopi günübirlik bir işlemdir. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. İşlemden sonra hasta taburcu edilmektedir.

Tanısal Histeroskopi Nedir?

Tanısal histeroskopi, rahim içindeki olası sorunların teşhisi için uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında rahim ağzı ilk olarak histeroskopinin geçebileceği kadar genişletilir. Ardından histeroskop servikal kanal yolu aracılığı ile döl yatağının içine uygulanır.

Bu işlem sırasında karbondioksit gazı ya da özel sıvılar rahim içine zerk edilir. Bu sayede rahim duvarları birbirinden ayrılır. Tanısal histeroskopi kapsamında submukoz myomlar, rahim içi zedelenmeler ve yapışıklıkların teşhisi konulabilmektedir.

Bunun yanı sıra infertilite araştırmaları ve tekrarlayan düşüklerin teşhisi tanısal histeroskopi kapsamında belirlenebilmektedir.

Operatif Histeroskopi Nedir?

Operatif histeroskopi işlemi gerekli görüldüğü durumlarda tedavi amacıyla uygulanmaktadır. Operatif histeroskopi kapsamında rahim içi yapışıklıklar, myomlar ve anormal yapılara sahip unsurlar tedavi edilmektedir.

Tedavi amacıyla uygulanan histeroskopi işlemi tanısal histeroskopi sırasında da uygulanabilmektedir. Bu işlem sırasında myomlar ve polipler alınabilir. Bu işlem aracılığı ile rahim içi boşluğuna düzeltici işlemler sağlıklı ve konforlu şekilde tamamlanmaktadır.

Histeroskopi İşleminin Avantajları Nelerdir?

Teşhis edilemeyen infertilite sorunlarında histeroskopi oldukça önemli bir teşhis aracıdır. Kadının sürekli yaşadığı kadın hastalıkları sorunlarının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

İşlemden sonra hastanın birkaç saat dinlenmesi yeterlidir. Rahim içi boşluktaki olası problemler direkt olarak histeroskopi işlemi ile gözlemlenebilmektedir. Bu sayede gebe kalmaya engel teşkil edebilecek tüm sağlık sorunlarının tedavisi için başarı şansı da artırılır.