Genital Estetik

Genital estetik, günümüzde en çok uygulanan estetik operasyonlarından biridir. Güzel bir görünüm, kadına kendini güvenli, mutlu ve çekici hissettiren önemli bir konudur. Bu noktada genital bölgenin beğenilmemesi, görüntüsünden rahatsız olunması cinsel hayat kalitesinin kadın açısından düşmesine yol açıyor.

Genital bölge güzelliği konusunda belirli ve standart bir güzellik algısının olmadığı bilinmelidir. Ancak kadın belirli durumlardan rahatsız oluyorsa bu durumun onarılması için oldukça basit cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir.

Bazı genital estetik sorunlar, işlevsel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Örnek vermek gerekirse, şayet hastanın iç dudakları olması gerekenden daha büyük ise hem görüntü bakımından memnuniyetsizlikler meydana gelebilir hem de özellikle cinsel ilişki sırasında dudaklar sebebiyle ağrı, acı yaşanabilir.

Bu sorunun basit genital estetik müdahaleler ile düzeltilmesi sayesinde kadın cinsel hayatta ve normal hayatında kendine çok daha güvenli şekilde hareket edebilir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, genitaldeki büyük ve küçük dudaklara yapılan estetik işlemlerdir. Labium adı verilen dudaklar dış genital yapıyı oluşturan dudakları ifade eder. İç ve dış dudak yapılarının estetik operasyonlar ile düzeltilmesi labioplasti ile yapılmaktadır.

Yaşın ilerlemesi, zorlu doğumlar gibi sebeplerle de zamanla bu sorunlar meydana gelebilmektedir. İç ve dış dudaklardaki asimetri, büyüklük ya da sarkıklık cinsel ilişki dışında mayo ya da tayt giyerken de görüntü açısından sorunlara yol açabilmektedir.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İç dudakların küçültülmesi lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 30 dakika içinde tamamlanmaktadır. Küçük dudakların uyuşturulmasından sonra işlem yapılmaktadır. Operasyon sonrası şayet her şey yolundaysa hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Hastaya uygulanan dikişler eriyen dikişlerdir. Bundan dolayı da 2-3 haftada dikişler erimektedir. Hasta bir ay sonra cinsel hayatına dönebilmektedir. Ameliyat bölgesinde operasyon izi kalmamaktadır. Fakat bölgede işlem kaynaklı hassasiyet söz konusu olabilmektedir.

Vaginoplasti Nedir?

Vaginoplasti, vajina daraltma işlemleridir. Vajina, doğum, genetik ya da yaşın ilerlemesi ile genişleyebilmektedir. Şekil bozuklukları sebebiyle cinsel ilişkide ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Vaginoplasti işleminde doku fazlalıkları alınır ve daraltma işlemleri tamamlanır. Bu işlemle aynı zamanda doku gençleştirmesi de yapılmaktadır. Bu operasyon genel anestezi altında uygulanmaktadır. İşlem yaklaşık olarak 30-45 dakikada tamamlanmaktadır.

Doğum Sonrası İzlerin Tedavisi

Kadınlarda normal doğum sırasında epizyotomi uygulanması gerekebilmektedir. Bunun için de bazı kesilerin uygulanması gerekebilmektedir.

Bu kesilerin başarısız olması durumunda genital bölgede estetik açıdan olumsuz görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Skar dokuları bu aşamada lokal anestezi kullanılarak basit şekilde onarılabilmektedir.

Hymenoplasti – Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi de genital estetik kapsamında uygulanmaktadır. Hymenoplasti yırtılan kızlık zarının tekrar dikimi işlemidir. Estetik açıdan uygulanan bir operasyon değildir. Kızlık zarı parçaları kaybolmadığı sürece zar dikimi mümkün olmaktadır.