Blog

Gebelik Döneminde Seyahat Etmek Riskli midir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, gebelik döneminde seyahat konusu hakkında detayları kaleme aldı.

Değerli okurlarım;

Gebelik sürecinde anne adaylarının en sık sorduğu soruların başında; gebelik döneminde seyahat konusu geliyor.

Gebelik sürecini biz doktorlar 3 döneme ayırırız; ilk üç aylık dönem aşerme, bulantı, kusma gibi problemlerle geçerken, ikinci üç aylık dönem nispeten daha rahat geçer. Son üç aylık dönemde ise büyüyen karın ve gebelikten dolayı çabuk yorulma, hareketlerin kısıtlanması ile geçmektedir.

Ben anne adaylarına ikinci üç aylık dönemde, seyahat etmelerini tavsiye ediyorum. Eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız, bu dönem son haftalara nazaran daha rahat geçecektir.

Gebelik döneminizin sağlıklı ilerlediği, anne adayı ve bebek için herhangi bir risk olmadığı müddetçe gebelikte seyahat edilmesi güvenlidir. Ancak seyahate çıkmadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşüp, onayını almalısınız.

Uzun Süren Yolculuklara Dikkat!

Doktor kontrolünde elbette seyahat edebilirsiniz ancak burada asıl önemli olan, gideceğiniz mesafenin uzunluğudur.

Uzun süre seyahat etmek, gebelikte zaman zaman sorunlar yaratabilir. Yolculuklarda uzun süre hareketsiz oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını kısıtlayabilir, bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bunlardan kaçınmak için mümkünse 2-3 saate bir mola verip 10-15 dakika yürüyüş yapmak gerekir.

25 Haziran 2018 Genel
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir