Edit

About Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır

Meriç Çağrı Ağır, who works with the motto that humanitarian values ​​are above everything, has been instrumental in the birth of thousands of babies and their family.

He has miraculous touches to the lives of people by taking part in very important operations related to gynecological diseases besides birth.

Meriç Çağrı Ağır Who has been continuing his profession with devotion and success for a long time. Dr. Meriç Çağrı Ağır is a physician who can establish a healthy and long-term communication with his patients, manage the psychology of the pregnant very well, is an outgoing, positive and heart-filled physician, and his patients’ comments on various platforms clearly show himself.

Contact Information

Blog Yazıları

Ağrılı Günlerinizin Nedeni Rahim Kalınlaşması Olabilir

 Ağrılı Günlerinizin Nedeni Rahim Kalınlaşması Olabilir

Halk dilinde rahim duvarı olarak adlandırılan, “Endometrium”, rahmin işlev gören kısmıdır. Gebelik olması durumunda, endometrium bir yastık görevi görerek tüplerden gelen embriyoyu, yakalar ve tutunup büyümesini sağlar.

Rahim duvarında bulunan hücrelerin normalden fazla büyümesiyle, kalınlaşma meydana gelmektedir. Her adet döneminde rahim duvarı kalınlaşmaya başlar gebeliğe hazırlanır. Gebelik döneminde de bu kalınlaşma devam eder.
 

Kontrol Östrojen ve Projesteron Hormonlarında

Rahim kalınlaşması, bir kadının hayatının her döneminde dikkate etmesi gereken bir konudur. Endometrium tabakasının ana görevi, tüpten gelen ürünü yakalamak ve büyümesi için gerekli ortamı sağlamaktır. Ancak tüplerden gelen gebelik ürününü yakalayamaması, gebelik oluşumu için bir engeldir.

Eğer hamilelik gerçekleşmezse,  kalınlaşan tabaka, kanama ile dökülür. Rahim duvarı, bir sonraki adet döngüsü için sil baştan tekrar kalınlaşmaya başlar.

Rahim duvarının kanama ile dökülmesi ve âdet dönemine girilmesi gibi tüm süreçler, östrojen ve projesteron hormonları tarafından kontrol edilmektedir. Östrojen ve projesteron hormonlarında oluşabilecek herhangi bir sorun neticesinde, rahim duvarındaki hücreler normalden daha fazla büyümektedirler.

Ağrılı Günlerinizin Nedeni Rahim Kalınlaşması Olabilir

Rahim kalınlaşmasının normalden uzun sürmesi; ağrılı âdet döneminin geçmesine, kasık ağrılarına ve âdet gecikmelerine neden olmaktadır.

Âdet dönemlerinin gecikmesi sorunu, çeşitli riskler barındırabilmektedir. Yılda 1 ya da 2 kez adet görme gibi durumlarla da karşılaşılmaktadır. Bu durum rahim kanseri açısından risk oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında jinekolojik muayeneye başvurulması gerekmektedir.

agrili-gunlerinizn-nedeni-rahim-kalinlasmasi-olabilir

Rahim Kalınlaşması Polikistik Over Sendromunun Habercisi mi?

Rahim kalınlaşması başka hastalıkların da habercisi olabilir. Polikistik over sendromu bunlarından biri olabilir. Polikistik over sendromu hastalığı konusunda ana problem, yumurtalıklardan kaynaklansa da beraberinde rahim kalınlaşması da görülebilir.

Bunun yanı sıra obezite, troid hastalıkları, karaciğer hastalıkları, stres, hormon dengesizlikleri gibi durumlar da rahim kalınlaşması nedeni olabilir. Bu durumlarda gebeliğe engel olan rahim kalınlaşması değildir. Rahim kalınlaşmasının altındaki sebeptir.

Bazı durumlarda rahim içinde, iyi huylu olarak gördüğümüz tümöral oluşumlar olan polipler, rahim duvarı kalınlaşması olarak yanlış bir teşhis olarak tespit edilebilmektedir. Rahim içinde görülen polipler, gebelik için engel oluşturabilmektedir. Ancak Histestreskopi İşlemi, vajinal yoldan rahim ağzı kanalından özel aletlerle rahime girilerek  tedavi edilebilir. Tedavi sonucunda rahim, gebeliğe hazır duruma getirilebilir.

Âdet Dönemlerinin Değişmesi İlk Sinyal Olabilir

Rahim duvarının kalınlaşması sorununun belirtilerine bakıldığında, âdet döneminin gecikmesi, ilk belirti olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Rahim kalınlığının belirtileri her gün ya da ara ara hissedilebilmektedir.  Rahim kalınlığın diğer belirtilerine baktığımızda şunları sıralayabiliriz;  âdet dönemleri arasında ara kanama, ciltte sivilcelenme, aşırı terleme, aşırı halsizlik, vajina kuruluğu gibi belirtiler görülebilmektedir.

Anne Adayları Tedirgin Olmamalı

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının tedirgin olmasına yol açan rahim duvarı kalınlaşması hakkında merak edilenlerin başında, gebeliğe engel olup olmadığı sorusudur.

Gebelik için esas sorun rahmin kalınlaşması değil yeteri kadar kalınlaşamamasıdır. Bu durumda rahimden gelen gebelik ürününü yakalama ve yeteri kadar besleye bilme şansı azalmaktadır. Bu yüzden tüp bebek yapılacak vâkâlarda embriyoyu rahme yerleştirmeden önce rahmin yeteri kadar kalınlaşması için hekimler östrojen hormonu takviyesi yaparlar ve rahmi yeteri kadar kalınlaştığından emin olduktan sonra embriyo transferi yaparlar.

Rahim duvarı kalınlaşması, hamilelik dönemlerinde olası bir durumdur. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta, kalınlaşmanın kaç mm olduğudur. Rahim duvarının kalınlaşma süreci, kadın doğum uzmanı hekimler tarafından kontrol edilmesi gereken bir durumdur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir